31 Temmuz 2010

Onlar "love" derler bizim sevdamıza...

     Aştan bahsedesim var uzun zamandır...

Nedir aşk? Var mıdır? ya da var mı sanırız?

"Aşk, beğendiğimiz bedenlere kendi hayalimizdeki ruhları koymaktır." demiş şair mesela.. Öyle midir sahi?

     Aşk, her neyse yada yalansa ve yahut hiç yoksa bile dünyadaki milyonlarca kişiyi ya mutlu etmiş ya da hüzne boğmuştur.. Aslında aşk yoktur sözü insanların aşkının bitişindeki kendini mutlu etmeleri için söyledikleri bencilce bir yalanda olabilir. Çünkü onlarca şair, onlarca sanatçı aşkın çok ekmeğini yedi.
Aşk üzerine binlerce kitap yazıldı. İki beden arasında bu çekim aşk'mıdır yoksa başka şey mi bilemem ama ; eğer aşkı iki bedende yaşayabiliyorsa mutluluktur aşk.

     "Aşk eski bir yalan, Adem'le Havva'dan kalan.."  aslında bir nevi doğrudur bu söz. Aşk, Adem'le Havva'dan beri vardır. Ta o zamandan beri şaşırtır insanı. Hatta "elma" yemek gibi hatalara bile yok açar.

     Sahi ne çok örnek vardır aşk üzerine.. Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin, Romeo ile Juliet ve daha bir çok. Hepsi kanıtlar bize aşkın gücünü, belki hemen hemen hepsi üzücü bir sonla bitse bile biliriz sonsuzdur onların aşkları. Hepimiz özeniriz onlara. Derinden bir ah çekeriz belki..

Bu günlerde öyle aşkları yalnızca kitaplarda görüyoruz. Zaman geçtikçe aşkların eski büyüklüğü kalmadı. Ama aşk her zaman baki kalacak.

Zaten aşkı sadece beşeri aşkla tanımlamak yanlış olur. Aşkın hiç bir sıfata ve tamlamaya ihtiyacı yoktur. İlahi aşkında bi çok örneği vardır. Mevlana Celadettin Rumi gibi mesela.. Yalnızca Türkiye'de değil bütün dünyada biliniyor artık o.

Aşk acıtır mı, aşk öldürür mü, aşk gerçek midir, aşk yalanın ta kendisi midir, aşk mutluluk mudur, mutlu olmak mıdır bilinmez ama, Aşk hayattır. Bu bilinen tek şeydir... Saygılar.
Onlar love derler bizim sevdamıza. 
Olsun...

Lav’dır her iki dilde de aşk!


Onlar yapabilmeyi ‘can’ arkasına saklar, 
Bizler ruh doldururuz canla maharetlerimize ustaca!
Elbette bende sevebilirim eğer can varsa lavında!1 yorum:

  1. aşk geçici mutluluktur, sadece romanlarda güzeldir ve mutlu sonlarıda romanlara göredir. Ama nolursa olsun aşık olmakkk çok güzeldir, kısada olsa ayakların yerden kesilmesi hoş :)Işl

    YanıtlaSil